Kolagén je módny trend. Stačí iba zo stravy?

Jeden z najlepších prípravkov s kolagénnymi peptity.

Častokrát sa nechávame ovplyvniť trendami. Kolagén je moderný výživový doplnok, ktorý si viacerí pridávajú do  stravy. Celebrity, influenceri, blogeri, herci aj športovci.

Organizmus využíva kolagén z doplnkov stravy, pri vyváženom jedálničku a optimálnom zložení stravy nie sú potrebné žiadne doplnky. Neexistujú presvedčivé vedecké dôkazy o ich prospešnosti.

Kolagén je súčasťou ľudského tela, je to proteín  no starnutím dochádza k jeho úbytku. Ak je ho nedostatok  v strave, je potrebné hľadať iné zdroje kolagénu pre silné a zdravé telo. Výživové doplnky sú jeden zo spôsobov na jeho doplnenie. Sú bezpečné?

Kolagén je látkou, ktorá sa nachádza v našej koži, vo svaloch, šľachách, kostiach, väzoch, ale dokonca aj v zuboch, krvných cievach a rohovkách. Kolagén dodáva pokožke pružnosť a aj spevňuje kosti a šľachy.

Kolagénové doplnky sa v tele pri trávenia rozkladajú na aminokyseliny, ktoré telo využije tam, kde to potrebuje najviac.

Nie je kolagén však ako kolagén. Už aj na našom trhu je veľa kolagénových prípravkov, ktoré sľubujú  omladnutie vášho tela a to, čo sa vekom úplne prirodzene stratilo. Ako sa v nich teda vyznať? Pri výbere kolagénu zvážte jeho pôvod obsah v dennej dávke. Rovnako dôležitá je aj forma, akou je dodávaný do tela. Aby kolagén v tele pôsobil tak, ako má, je nutné ho užívať vo forme, ktorú náš organizmus dokáže skutočne využiť.

Telu je jedno, či mu dodáte bielkoviny konzumáciou mäsa alebo kolagénových doplnkov. V oboch prípadoch bielkoviny rozloží na aminokyseliny, ktoré použije na obnovu tkanív. Nemusí to byť vždy syntéza ďalšieho kolagénu.

Ak je strava vyvážená, nemusíme si kupovať drahé doplnky, upozornila organizácia Consumer Reports. Kolagén sa nachádza v mäse, hydine, rybách, bielkoch a želatíne, takisto aj vo vývare.