Nebezpečné vysoké podpätky

Ženy si niekoľkokrát počas dňa musí lodičky zložiť a premasírovať si nohy.

Vysoké podpätky sú symbolom ženskosti a zmyselnosti, ženské nohy vyzerajú pôsobivo avábnejšie vo vysokých topánkach, než v teniskách či šľapkách. Chodiť v nich je naozaj umenie.  Pri chôdzi v topánkach s vysokými podpätkami by nemali byť kroky dlhé a strohé a pozor si treba dávať aj na vzpriamenie tela.

To však nie je všetko. Okrem toho pri pravidelnom nosení lodičiek môžu prísť aj mnohé zdravotné problémy

Vzniká veľmi veľká záťaž na kosti v prstoch chodidiel, iba dva a pol centimetra vysoký podpätok vytvára na kosti o 22 percent vyšší tlak ako obyčajná topánka s nízkou podrážkou. U päť centimetrových podpätkoch sa tlak zvyšuje až o 57 percent a pri sedem a pol centimetrových podpätkoch ide až o 76 percent. Pod tlakom ma nohách vzniknú  mozole a kuria oká. Bolestivé otlaky sú ten najmenší problém. Nie zriedkavé sú aj vykĺbenia.

Pri výbere výšky podpätkov treba byť opatrný, aj keď platí, že čím vyššie tým krajšie, no svaly lýtok sa môžu výrazne skrátiť. Svaly a kosti na  nohe okrem toho po celom dni v takýchto topánkach veľmi bolia a môže to viesť až k zápalu šliach.

Najhoršie však sú bolesti chrbta, či kolien a ak sú topánočky veľmi tesné, okrem opuchov môžu spôsobiť deformáciu chodidla a priehlavku.

Nosenie vysokých podpätkov je spojené aj so zvýšeným rizikom hallux. Hallux valgus je štrukturálna deformita kĺbu palca na nohe, pri ktorej dochádza k vybočeniu palca navonok od stredu tela a k vybočeniu prvej záprstnej kosti smerom dovnútra. Pravidelné nosenie topánok na vysokom podpätku môže spôsobiť aj deformáciu kostry chodidla a i drobné zlomeniny kostí. 

Ak deformácia či zranenia nie sú ešte vo vysokom štádiu, dajú sa chirurgickým zákrokom vrátiť do pôvodnej polohy. Je to veľmi bolestivé a časť kosti veľkého palca musí chirurg odstrániť a zvyšné kosti  následne spojí za pomoci klincov a skrutiek, nedá sa však vylúčiť, že kostra nohy sa časom opäť zdeformuje.