Rozžiarené, či vyrovnané vlasy, aké sú riziká?

V minulosti boli trendy na úpravu vlasov iné. Na ich rozžiarenie sa používali rádioaktívne látky, vlasy niektorých žien dokonca kvôli akútnej otrave v tme aj svietili a mnohé ženy po takejto úprave účesu aj zomreli.

V súčasnosti na vlasy používane už zdravotne nezávadné šampóny, ktoré ich rozžiaria, či prípravkami, ktoré ich doslova rozsvietia.  Bežné sú aj prípravky na vyrovnávanie vlasov. Sú tieto bezpečné?

V poslednom čase  sa v kaderníckych salónoch stalo  keratínovanie vlasov jedným z najpopulárnejších postupov. Vlasy sú po procedúre lesklé, hladké a vláčne. Podľa správy vydanej pred niekoľkými rokmi sa zistilo, že niektoré výrobky na vyrovnávanie vlasov obsahovali formaldehyd a nie len malé množstvo.

Výskum zistili. že keď sa formaldehyd vdychuje, prichádzajú vedľajšie účinky ako kašeľ, nevoľnosť, podráždenie kože,  či pocity pálenia v očiach, nose a hrdle. Dokonca to môže viesť až k vysokému riziku vzniku rakoviny. 

Mnohé produkty boli stiahnuté z dôvodu vysokých hladín formaldehydu z predaja. Pred nákupom takýchto prípravkou si radšej vždy skontrolujte zloženie. Ideálne sú tie prípravky, ktoré vo svojom zložení neobsahuje škodlivé zložky.

Ak sa rozhodnete pre aplikáciu keratínu, je dobré starostlivo vybrať salón a odborníka, ktorý bude s vašimi vlasmi pracovať. Najlacnejšie salóny nie vždy dokážu odborne prípravok aplikovať. Dávajte si pozor, či má certifikát, absolvoval školenia a zistite si aké má skúsenosti a referencie. Dôležitá je aj značka keratínu a aké má kaderníčka, či kaderníčka skúsenosti s daným produktom. Pozor aj na to, či je prípravok povolený v rámci  Európskej únie.

Môže sa stať, že  vám vlasy spália a už ich nebude možné vrátiť do pôvodného stavu, či že celé vlasy budú po aplikácia krepovité a kúru budete musieť zopakovať, čo je pre vlasy zbytočná záťaž.